Kırpık Börek

Değerlendir:
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Kırpık Börek

1. Teşekküre Gitİndir #1
    Teşekküre Git
    Kıdemli Üye TosunPaşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgi

Gönderi Başına Git

Standart Kırpık Börek

Kaç Kişilik: 4-6

Hazırlama: 10dk

Pişirme: 20dk

Kırpık Börek Tarifi İçin Malzemeler

• 1 adet yufka
    • 2 yumurta
    • 1 çay bardağı süt
    • Yarım çay bardağı sıvı yağ
    • Yarım çay bardağı yoğurt
    • 100 gr kadar peynir tercih sizin

Kırpık Börek Tarifi Yapılışı

1. Böreğimiz için gerekli malzemeleri derin bir kaba alıp çırpıyoruz. Yani yumurta, süt, yoğurt ve sıvı yağı.
    2. Sonra istediğiniz peyniri ufalayıp ekleyip karıştırın. Benim kahvaltılardan kalan peynirlerim vardı onları doğradım. Birazda lor ve kaşar peyniri ekledim. İsterseniz maydanozda ekleyebilirsiniz.
    3. Son olarak yufkayı ister ince ince kesin isterseniz elinizle minik minik koparıp harcın içine ekleyin.
    4. Harcı yufkalara yedirene kadar güzelce karıştırın. Ben bir tavalık hazırladım. Siz isterseniz malzemeleri arttırıp daha fazla yapabilirsiniz.
    5. Yapışmaz döküm veya teflon tavaya çok az yağ sürüp fırçayla her tarafa yayıyoruz.
    6. Yufkalı harcımızı döküp tüm tavaya yayıyoruz. Eğer büyük tavanız yoksa tencerede de pişebilir. Çok kalın olmasın ki içi güzelce pişsin.
    7. Artık pişme zamanı. Ocağı açıp kısık ateşte içini çeke çeke, dışı nar gibi kızarana kadar pişiriyoruz. Yüksek ateşte pişirirseniz içi çiğ kalır. Süresine dikkat edin aralarda spatula yardımı ile altını kontrol etmeyi unutmayın.
    8. İlk yüzü pişince ister tencere kapağı ile isterseniz tepsi yardımı ile ters çevirip diğer pişmemiş yüzünü tavaya alıyoruz.
    9. İki tarafida kızarınca böreğimiz servise hazır. 5 çaylarında yada anı gelen misafirlerinize çay demlenene kadar hazırlanacak bir tarif.
      Tarifimi yazana kadar bizde börek bitti bile. Herkese afiyet olsun

Tarife Ait Diğer Resimleri

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler