İçi Değişik, Dışı Değişik Leziz Çörek (Bu Tarifi Mutlaka Kaydedin,Başka Yerde Yok!)

Değerlendir:
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: İçi Değişik, Dışı Değişik Leziz Çörek (Bu Tarifi Mutlaka Kaydedin,Başka Yerde Yok!)

1. Teşekküre Gitİndir #1
    Teşekküre Git
    Kıdemli Üye TosunPaşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgi

Gönderi Başına Git

Standart İçi Değişik, Dışı Değişik Leziz Çörek (Bu Tarifi Mutlaka Kaydedin,Başka Yerde Yok!)

Kaç Kişilik: 8-10

Hazırlama: 30dk

Pişirme: 30dk

İçi Değişik, Dışı Değişik Leziz Çörek (Bu Tarifi Mutlaka Kaydedin,Başka Yerde Yok!) İçin Malzemeler

• 1 su bardağı süt
    • 2 su bardağı su
    • Yarım su bardağı sıvı yağ
    • 2 adet haşlanmış patates rendesi öp
    • 1 adet yaş maya
    • 6 su bardağı un ( gerekirse yarım bardak daha)
    • 2 yemek kaşığı şeker, 1, buçuk tatlı kaşığı tuz

İç harcı için;

• 150 gram az yağlı kıyma
    • 2 adet kuru soğan
    • 2 adet orta boy patates
    • 1 küçük kase ceviz içi
    • 1 tatlı kaşığı biber salçası
    • Baharatlar
    • Pul biber, çok az kimyon, kara biber, tuz
    • 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 yemek kaşığı teremyağ,

Üzerine sürmek için;

• 1 yumurta sarısı
    • Yarım su bardağı sıvı yağ
    • Susam, çörekotu

İçi Değişik, Dışı Değişik Leziz Çörek (Bu Tarifi Mutlaka Kaydedin,Başka Yerde Yok!) Yapılışı

Arkadaşlar bu tarifi internette gördüm ve, bazı değişiklikler yaparak paylaşmak istedim. Hem bereketli hemde çok lezzetli oldu sizinle de paylaşmak istedim. Buyrun tarifime. !.

1. Yoğurma kabımıza ılık su, süt maya, sıvı yağ ve şekeri, çatalla karıştırıyoruz.
    2. Yavaş yavaş ununu koyuyoruz, haşlanmış patatesi rendeleyip, tuzunu koyuyoruz.
    3. Toplamda 6 yada_6 buçuk su bardağı un koyup yumuşak bir hamur elde ediyoruz.
    4. Tepsimizi yağlayıp( bir yemek kaşığı teremyağ kullandım) yoğurduğumuz hamuru ortaya koyup, üzerine sofra bezi kapatıp on dakika bekletiyoruz.
    5. Bu arada iç harcımızı hazırlıyoruz. kıymayı bir tencereye koyuyoruz, yarım çay bardağı su koyup kısık ateşte pişirmeye başlıyoruz.
    6. Üzerine hemen rondodan geçilmiş soğan ve çiğ patatesi ekliyoruz.
    7. İki yemek kaşığı sıvı yağ ve bir yemek kaşığı teremyağ koyup kavuruyoruz.
    8. Baharatlarını ve salçasını ilave ediyoruz. Çok pişiriyoruz. (soğumaya bırakıyoruz. )
    9. Bir kâseye yumurta sarısı ve yarım su bardağı sıvı yağ karıştırıp hamura (fotodaki gibi) pide mantığında ki gibi parmaklarımızı sürekli yağlayıp, dairesel şekiller veriyoruz.
    10. Aralarına ılımış olan harcımızdan, dairelerin içlerinin her yerine yerleştiriyoruz.
    11. Kalan yağlı karışımdan bolca her yerine sürüp, susam ve çörekotu serpiyoruz.
    12. Tekrar sofra bezi kapatıp on veya onbeş dakika bekletiyoruz.
    13. Hava sıcak olduğu için çabuk mayalanıyor.
    14. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında (benim fırınım 200 derecede güzel pişiriyor) yaklaşık yarım saat pişiriyoruz.
    15. Üzeri kızardığında böreğimiz pişmiş demektir (ben tek tepsi pişiriyorum).

Tarife Ait Diğer Resimleri

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler